İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ, ÖN KULUÇKA-KULUÇKA MERKEZLERİMİZİN AÇILIŞINI BAKAN ÖZLÜ GERÇEKLEŞTİRDİ!

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile faaliyetlerine hız kazandıran İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin resmi açılışı yapıldı. Açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ‘’İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni, çok yönlü ve dinamik eğitim anlayışından dolayı kutluyorum.” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TİCARET TTO), ön kuluçka ve kuluçka merkezleri  çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı. Küçükyalı Yerleşkesinde yer alan Ticaret TTO’nun açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlık yetkilileri, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, İTO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İTO Genel Sekreteri Ömer Bal, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, başta Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren olmak üzere İstanbul Ticaret Üniversitesi üst yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler ile iş dünyasından temsilciler de katıldı.

Konferans salonunda yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Özlü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz kurdeleyi birlikte keserek TİCARET TTO’nun resmi açılışını gerçekleştirdiler. Bakan Özlü ve davetliler, üniversite akademisyenlerinin,  ön kuluçka ve kuluçka merkezi içerisinde yer alan girişimci, girişimci adaylarının geliştirdikleri projelerden oluşan sergiyi gezdiler. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tamamı ticari anlamda uygulanabilir olan ve bir kısmı ödüllü 22 projeyi tek tek inceleyerek proje sahiplerinden bilgi aldı.

‘’Üniversiteyi kutluyorum’’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin açılışında yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Özlü, “Sanayi 4.0 sürecinde, en büyük ve en değerli sermaye fikir sermayesidir” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Küçükyalı yerleşkesinde bulunan Teknoloji Transfer Ofisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, geçen 17 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini söyledi. Özlü, “Bilim, teknoloji, kültür ve sanat alanlarında eğitim verilmesi çağımızın ihtiyacı olan yetişmiş insan kaynağı açısından son derece önemlidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni, çok yönlü ve dinamik eğitim anlayışından dolayı kutluyorum.” dedi.

‘’Sanayi 4.0’’

Teknoloji Transfer Ofisi’nin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin girişimci ve yenilikçi yönünü daha da güçlendireceğini vurgulayan Özlü, fikirlerin buralarda somutlaşarak anlam kazandığını, teknoloji transfer ofislerinde fikir sahibi olan, fikirlerine güvenen herkese yer olduğunu söyledi. Kalkınmanın, gelişmenin, büyümenin ve zenginleşmenin, statik kalarak mümkün olamayacağını vurgulayan Özlü, şunları söyledi:

“Dinamik olmamız, fikir üretmemiz gerekiyor. Çağımızda, özellikle Sanayi 4.0 sürecinde, en büyük ve en değerli sermaye fikir sermayesidir. Baktığımız zaman, garajlarda milyarlarca dolarlık fikirler çıkıyor. Bunları hep okuyoruz. Başarılı olan ülkelerde şöyle bir husus var; fikir sahibiyle para sahibi bir masaya oturuyor. Bu ikisinin birbirini ikna ettiği projeler başarılı oluyor. Her garajdan bir şey çıkmıyor. O nedenle bizim tarafları bir araya getirebileceğimiz masalar oluşturmamız gerekiyor. Fikir sermayemizin gelişiminde üniversitelerimize çok güveniyoruz. Çünkü üniversitelerimizin, girişimcilik ruhunun ve yenilikçilik kültürünün gelişmesinde en önemli basamak olduğunu biliyoruz.”

‘’Millilik ve yerlilik’’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yurt dışından teknoloji transferinin bir noktaya kadar yapılabileceğini, bir noktadan sonra teknolojiyi üretmenin elzem olduğunu vurguladı. Bilimle teknolojiyi, bilimle sanayiyi ve bilimle toplumu buluşturan üniversiteler için çabaladıklarını ifade eden Özlü, şöyle devam etti:

“Sizlerin de bildiği gibi, Sayın Cumhurbaşkanımız, üniversitelerle ilgili geçtiğimiz hafta birtakım tespitlerini dile getirmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği hususlar son derece önemlidir. Açıkça belirtmek gerekirse, temellerinizi bu ülkenin ve bu milletin değerlerine yaslamıyorsanız istediğiniz kadar küresel bir marka olun, siz bu ülkenin markası olamazsınız. Kendi ülkesine ve milletine yabancılaşmış bir yapı, bunu küreselleşme hedefi ile mazur gösteremez. Biz hükümet ve bakanlık olarak, ısrarla yerli ve milli vurgusu yapıyoruz. Politikalarımızı, bu ana eksen üzerinde belirliyoruz. Bu, sadece siyasi bir tercih değildir. Bu, aynı zamanda yapmamız gereken siyaset üstü bir tercih olmalıdır. Millilik ve yerlilik, siyaset üstü bir tercihtir. Bu tercihin; üniversitelerimiz ve işletmelerimiz tarafından da yapılması gerekir. Çünkü güçlü ve sözü dinlenen Türkiye’yi, öncelikle bu tercihi yapıp ona göre çalışarak kurabiliriz. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, mesele fiziken nerede olduğunuz değil, zihin olarak nerede durduğunuz meselesidir. Bizim fikrimiz de, zikrimiz de Türkiye’dir. Bizim zihin ve ruh olarak durduğumuz yer bu topraklardır, bu millettir, bu devlettir. Ürettiğimiz ve üreteceğimiz bilim, sanayi ve teknoloji yerli ve milli olacaktır. Hayattan ve üretimden soyutlanan üniversiteler istemiyoruz. Aksine üniversitelerin bilimsel üretim yeteneklerini ürüne dönüştürülmesi için büyük gayret gösteriyoruz.’’

‘’Ana hedef girişimci yetiştirmek’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Ticaret TTO’nun açılışında yaptığı konuşmada üniversitenin odaklandığı en önemli konunun öğrencilere evrensel düzeyde bilgi kazandırmak olduğunu söyleyerek, “Teknoloji Transfer Ofisini öncelikle öğrencilerimizin girişimci ruhunu ortaya çıkarmak için açtık” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ekren konuşmasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ana hedeflerinden birinin de Türkiye’nin rekabet edebilir konuma gelebilmesi için katkı sağlamak olduğuna vurgu yaparak, ‘’En önemlisi toplumumuza hizmet etmek. Teknoloji Transfer Ofisi görünüşte teknik ağırlıklı düşünceleri, fikirleri, projeleri hayat geçirmek, onlara destek vermek, finansman sağlamak ve ticarileştirmek olarak düşünülse de benzer bir yapıyı da Sosyal Bilimler alanında oluşturacağız. Bunun için DÜPA’yı (Düşünce ve Proje Üretim Akademisi) kurduk. Orada da çoğunlukla sosyal bilimler konusuna ağırlık vermek istiyoruz. Araştırma uygulama merkezlerimiz de en az lisans programları kadar önemli. Bunları da bölümlerle ilişkilendirerek, bölümün uygulama ofisi, beceri kazanma merkezleri olarak da gördüğümüzü belirtmek isterim. TTO’yu öncelikle öğrencilerimize ama diğer bütün paydaş ve katılımcılara, araştırmacılara da açıyoruz. Bu merkez Küçükyalı Yerleşkemizde. Bir diğer merkez de Sütlüce Yerleşkemizde açılacak. Her iki merkezle birlikte öncelikle öğrencilerimizin girişimci olmalarını sağlayacak bir mekanizmayı da harekete geçirmek istiyoruz.’’ diye konuştu.

 

‘’AR-GE’ye 80 milyon TL destek’’

TİCARET TTO’nun açılışında konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz inovasyona verdikleri öneme vurgu yaptı. Yavuz, İSTKA’nın 2018 yılı proje desteklerini açıkladıklarını belirterek, AR-GE ve inovasyona 80 milyon lira ayırdıklarını açıkladı.

 

TİCARET TTO’nun kurulmasında finansmanın yüzde 90’ını hibe olarak karşılayan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, açılışta yaptığı konuşmada proje destek çağrısını yineledi. Yavuz, İSTKA’nın her alanda İstanbul’u ve yenilikçiliği desteklediğini vurgulayarak, ‘’Ajansımızın sloganı inovasyon lideri İstanbul. Bu sloganla pek çok alanda İstanbul’un hatta Türkiye’nin işlerini kurmaya devam ediyoruz. İstanbul’da girişimcilik konusunda ihtiyaç duyulan altyapılar, ön kuluçka, kuluçka merkezleri, hızlandırıcı programlarının yüzde 80’i İSTKA’nın verdiği desteklerle kuruldu.’’ dedi.

2010 yılından bu yana AR-GE ve yenilik çalışmalarını kapsayan 13 mali destek programıyla 287 projeyi desteklediklerinin altını çizen İSTKA Genel sekreteri Yavuz, ‘’Sadece bu konuda aktardığımız kaynak miktarı 200 milyon TL’yi geçti. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Teknoloji Transfer Ofisi kurulması projesini de İstanbul’un yenilikçilik ve girişimcilik potansiyelini güçlendirilmesi, bilgiyi ticarileştirme ve teknoloji transfer faaliyetlerinin yürütülmesi için destekledik. Bütçesini yüzde 90 oranında hibeyle karşıladık. Birkaç gün önce yeni destek programlarınızı da açıkladık. 2018 yılında da yine en büyük bütçeyi inovasyona tahsis ediyoruz. ‘’Yenilikçi ve yaratıcı İstanbul’’ isimli mali destek programımızla 80 milyon lira teknoloji transferi ve ticarileştirmenin önünü açacak projelere aktarılacak. Buradan bir kez daha projelerimize yönelik çağrımızı tekrar etmiş olayım. İSTKA olarak yeni dönemde de şehrimizin dinamik ve genç nüfusundan güç alarak küresel kent İstanbul için bir çözüm merkezi olma vizyonuyla daha çok çalışacağız. Bir yılda başarıyla yürüttüğümüz projenin bu hale geldiğini görmek çok mutluluk verici. Proje yürütücümüz İstanbul Ticaret Üniversitesi ekibine ve Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren’e göstermiş oldukları himaye dolayısıyla teşekkür ediyorum. Ayrıca bu projede emeği geçen ortaklarımız İTO ve Teknopark İstanbul’a da teşekkürlerimizi sunuyorum. Yeni kurulan Teknoloji Transfer Ofisi’nin ön kuluçka ve kuluçka merkezlerinin yüksek katma değerli ürün ve hizmetlere dönüşmesine hepimizin şahitlik edeceği günlere ulaşmak dileğiyle’’ diye konuştu.

2018-12-21T15:17:05+00:00 30 Ocak 2018|Haberler|