“THE BIG DAY” TİCARET KULUÇKA GİRİŞİMCİLERİ İÇİN BÜYÜK GÜN

“THE BIG DAY”

TİCARET KULUÇKA GİRİŞİMCİLERİ İÇİN BÜYÜK GÜN

Sektörün önemli isimlerinin bir araya geldiği “The Big Day” gerçekleşti.

Ticaret Kuluçka Merkezinde yer alan 14 girişimden Ticaret Kuluçka programını başarı ile tamamlayan 10 girişim The Big Day etkinliğinde yatırımcılar karşısına çıkmaya hak kazandı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinlikte İTO Finans Meslek Komitesi Başkanı Zeki Sayın, İTO Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkanı Prof. Dr. Çetin Aygün, Ziraat Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakütük, Bosphorist Venture ve Buba Ventures Kurucusu Timuçin Bilgör, İstanbul Portföy Genel Müdür Yardımcısı Kaan Kolabaş ve Mükafat Portföy Direktörü Elif Pehlivanlı yatırımcı değerlendirme ekibinde yer aldı.

Ticaret Kuluçka tüm hızıyla faaliyetlerine devam ediyor.

The Big Day etkinliğinde İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Ticaret Kuluçka’da Teknolojik Girişimciliğin Geliştirilmesi” projesi koordinatörü Tuba Arife Çıtır 2017 yılında “Teknoloji Transfer Ofisi Kurulum” projesi ile Ticaret TTO ve Ticaret Kuluçka merkezlerini kurduklarını, merkezlerin tüm kurumsal altyapısını oluşturulduklarını ve modül faaliyetlerini hayata geçirdiklerini belirtti. Çıtır, Elif Tarakçı ile birlikte yürütmekte oldukları “Ticaret Kuluçka’da Teknolojik Girişimciliğin Geliştirilmesi” projesinin 2018 yılında İSTKA tarafından desteklenmeye layık bulunduğunu ve projeyi İstanbul Ticaret Odası ortaklığı ile yürüttüklerini ve projede nitelikli girişimciliğin ve tasarım olgusunun gelişimine katkı sunmanın öncelikleri olduğunu ifade etti. Projede bugüne kadar, bilgisayar destekli tasarım eğitim stüdyosu kurduklarını, bu stüdyoda girişimcilere uzmanlık derecesinde tasarım programı eğitimleri vererek tasarım projelerinin gelişimine destek sunduklarını, girişimciler için eğitimler, paneller ve seminerler organize ettiklerini; ayrıca İTO ve Ziraat Katılım bankası ile birlikte dijital uygulamalar ve inovatif ürün tasarımı olmak üzere iki alanda “Yenilikçi Tasarım Yarışması” düzenlediklerini ve 17 şubatta ödül töreni ile kazananları ilan ettiklerini belirtti. Kuluçka merkezine başvurular arasından 14 girişim fikrini kuluçka merkezine kabul ettiklerini ve TUGİM- Tüm Girişimci ve İş Mentorleri Derneği mentorleri ile birlikte birebir mentorluk, danışmanlık ve eğitim hizmeti sunarak, Ticaret Kuluçka’da yer alan iş fikirlerinin gelişimine destek verdiklerini belirtti. Girişimcilerin Ticaret Kuluçka’da yoğun bir programdan geçerek bu büyük güne hazırlandıklarını ve onlarla birlikte kendilerinde heyecan dolu olduklarını ifade etti.

İstanbul kalkınma Ajansı proje izleme ve değerlendirme birim başkanı Nesrin Gencer, İstanbul kalkınma Ajansı olarak faaliyete geçtikleri 2010 yılından bu yana İstanbul bölgesinde girişimcilik ekosistemi geliştirmek için bir çok projeyi desteklediklerini belirtti. Gencer, İstanbul sanayisinin yüksek teknolojili bir yapıya kavuşmasını, katma değerli üretimin daha da artırılması için gerekli alt yapıların kurulmasını, nitelikli girişimcilerin geliştirilmesini, Üniversite-sanayi işbirliğinin ve çeşitli alanlarda İstanbul’un küresel bir merkez olmasına hizmet ettiklerini ifade etti. Bu örnek projeyi yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesini, proje ortağı İTO’yu, proje iştirakçisini ve proje ekibini tebrik ettiklerini ve bugünkü etkinliğin girişimciler başta olmak üzere İstanbul girişimcilik ekosistemi için hayırlara vesile olmasını dilediklerini belirtti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim, bu ülkenin hem insan kaynağı hem mali kaynağı ile bir noktaya gelmiş girişimcilerin öncelikli olarak ülkesine faydalı olması gerektiğini, girişimlerini ülke içinde tutmalarını, ülkeye hizmet edecek şekilde düşünmelerini, girişimciliğin zorlu sürecinde bu mücadelelerini ülkelerinde vermeleri gerektiğini ifade etti. The Big Day’de girişimciler için faydalı sonuçlar çıkmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Girişimciler iş fikirlerini yatırımcılara sundu

Açılış konuşmalarının ardından The Big Day’de Oyunlaştırılmış öğrenme platformu E-babil, İndirimli ürünlerin satın alınabileceği ve kıyaslanabileceği dijital platform olan Redu, Online rehberlik platformu Hey Koç, Fantastik tarzda mobil oyun olan Esract, Golf sahalarına özel tasarlanmış compact cihaz üretimi yapan Ballawner, Belge üreten bir yazılım geliştiren Jetlexa, Bireysel gönderilerin ucuz ve hızlı şekilde ulaştıracak bir dijital platform olan Swingo, Kütüphanelerin etkili kullanımına yönelik dijital bir platform olan Kütüphanecim, Yazılım ve donanıma sahip bir fintech projesi olan Fingerpost ve 3D yazıcılar için renkli baskı alabilen aparat üretimi yapan Co Print isimli girişimler projelerini değerlendirme jürisine sundular.

Ticaret kuluçka girişimcisi New York yolcusu

10 girişimin Ticaret Kuluçka programı süresince elde etmiş oldukları değerlendirme puanları ve The Big Day’de Jüri üyelerinden almış oldukları değerlendirme puanlarının neticesinde REDU girişimi New York’ta Girişimcilik Eğitimi ile ödüllendirildi. Ödül töreninin ardından verilen kokteylde girişimciler yatırımcılarla birebir görüşme şansı yakaladılar.

2020-03-03T12:52:47+00:00 3 Mart 2020|Haberler|