Yenilikçi Tasarım Yarışması Sonuçlandı!

İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin İTO ve Ziraat Katılım sponsorluğunda düzenlediği Yenilikçi Tasarım Yarışması sonuçlandı. İki farklı tematik alanda birinci seçilen projelerin sahipleri, 7500 TL para ödülünün yanı sıra ABD New York’ta bir haftalık girişimcilik eğitimi hakkı kazandı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TİCARET TTO), İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Ticaret Kuluçka’da Teknolojik Girişimciliğin Geliştirilmesi” Projesi’nin faaliyetlerinden biri olan ve İstanbul Ticaret Odası ile Zıraat Katılım sponsorluğunda gerçekleştirilen Yenilikçi Tasarım Yarışması’nın kazananları belli oldu.

İstanbul’da yüksek katma değer üretebilecek tasarım ve teknolojik girişimlerin sürdürülebilir gelişimine katkı sunmak ve nitelikli girişimciliğin gelişmesini sağlamaya yönelik düzenlenen yarışmanın ödül törenine, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ve Prof. Dr. Necip Şimşek, Ziraat Katılım Bankası Kanal Yönetimi Bölüm Başkanı Sinan Kadıoğlu, jüri üyeleri, akademisyenler, yarışmacılar ve öğrenciler katıldı.

‘’KATKIMIZ SÜRECEK’’

Dijital Uygulamalar ve İnovatif Ürün Tasarımı başlıkları altında iki farklı tematik alanda düzenlenen yarışmanın ödül töreninde konuşan Ziraat Katılım Bankası Kanal Yönetimi Bölüm Başkanı Sinan Kadıoğlu, ‘’İnovasyonun ve girişimciliğin desteklenmesi adına bu ortaklıklar bizim için örnek oluşturmuştur. Teknoloji alanındaki ihtiyaçlarımızı birlikte yapabileceğimiz ortaklık modeliyle, ülkeye katkı sunabileceğimiz projelere imza atmayı hedeflemekteyiz. Bu anlamdaki faaliyetleri desteklediğimiz için mutluyuz’’ dedi.

‘’YENİ KUŞAK ÇOK FARKLI’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ise yarışmanın TİCARET TTO’nun gurur veren bir projesi olduğuna vurgu yaparak, ‘’Bu yarışmaların devam etmesini diliyor ve bu faaliyetlerden olumlu neticeler elde etmeyi umuyoruz. Bu yarışma gösteriyor ki yeni kuşaklardan ümidimizi kesmememiz gerekiyor. Bunlardan bir şey olmaz deniyor bazen ama bizim sahip olmadığımız yeteneklere sahip farklı bir kuşakla karşı karşıyayız. Belki okumuyorlar ama bilgisayar başında beş altı tuşu ve fonksiyonu aynı anda kullanabiliyorlar. Bu başlı başına önemli bir kabiliyet. Ticaret TTO olarak güzel bir iş yaptık ve bunu devam ettireceğiz’’ diye konuştu.

‘’GENÇ NÜFUS EN DEĞERLİ KAYNAK’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ise yarışmanın teorinin pratikle buluştuğu ve hayata dokunduğu; gözle görülebilir somut ürünlerin ortaya çıktığı bir alanda yapıldığına dikkat çekerek, ‘’Binlerce sayfalık bir teori hayatla buluşmuyorsa anlamlı olmaz. Ülkelerin en değerli kaynağı genç nüfus kitlesidir. Türkiye de böyle bir zenginliğe sahip. 20 yıllık dar bir zamana kadar da böyle olacak. Bu zamanın çok iyi kullanılması ve bu genç kitlenin değerlendirilmesi gerekiyor’’ dedi.

Ödüller arasında yurtdışında girişimcilik eğitimi olduğunu da belirten Prof. Dr. Oğurlu, ‘’Yurtdışına çıkmak önemli ama orada belli bir birikim elde ettikten sonra Türkiye’ye dönüp bu ülkeye değer katmak çok daha önemli. Burada durmanın bazı zorlukları ve mahrumiyetleri olabilir ancak buraya gelip katkı sağlamak gerekiyor. Burada yetiştik. İlkokuldan bugüne bize katkı sağlayan bir atmosfer var. Bu katkıya karşılık bizim de değer katmamız gerekiyor’’ diye konuştu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

İnovatif Ürün Tasarımı Tematik Alanı ve Dijital Uygulamalar Tematik Alanı olarak iki kategoride düzenlenen yarışmanın ödülleri de törenle dağıtıldı.

İnovatif Ürün Tasarımı alanında Fatih Kazım Duymaz ve Hüseyin Özen’in CO PRINT projesi brirnci olarak New York’ta Girişimcilik Eğitimi ve 7.500 TL ödül kazandı. Yerli üretim yara iyileştirici ve doku onarıcı, fonksiyonel kullanım olanağı bulunan portabl allspinning ve biyobaskı kalemi üretimi projesiyle ikinci olan Erdi Buluş ve Gülseren Sakarya Buluş 7.500 TL, BAYBARS projesiyle Yusuf Balık, Muhammet Balık ve Gülhatun Alibaşoğlu 5.000 TL ile ödüllendirildi. RE-FAVOR ile dördüncü olan Çağla Yurtseven ve BLOK ZİNCİRİ 2.0 İLE IOT & IIOT İLETİŞİM GÜVENLİĞİ projesiyle 5 olan Ömer Göksoy ve Şehnaz Erdoğan Ticaret Kuluçka Ofis Desteği elde ettiler.

Dijital Uygulamalar Alanında WIMB uygulamasıyla Melik Vatan, Erimşah Bora ve Uğur Salih Betus birinci olarak New York’ta Girişimcilik Eğitimi ve 7.500 TL para ödülü kazandılar.

İkinci olan HEYKOÇ projesiyle Ozan Taşdemir ve Muhammet Emin Kayan 7.500 TL, üçüncü olan DESIDER projesiyle Harun Davut Civan ve Barış Kahraman 5.000 TL ile ödüllendirildiler.

Dördüncü olan EBABİL ile İbrahim Bat, Cihat Akkiraz, Engin Ay’a ve beşinci olan BIDUSTRY ile Hakan Taşlı, Yiğit Can Bandıran’a Ticaret Kuluçka Ofis Desteği verildi.

2020-03-16T12:42:14+00:00 20 Şubat 2020|Duyurular, Haberler|